Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj kadınların günlük hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli organizasyonlara katılırken, günlük yaşantımızda, iş hayatımızda, bazı kadınlar kariyer hedeflerinde makyajı her daim kullanmaktalar. Oldukça güzel bir motivasyon kaynağı olan makyajı ne kadar doğru yapıyoruz, yüzümüzde fresh bir görüntü sağlamak için neler yapmalıyız, yüzümüze uygun doğru makyaj şekillerini nasıl kullanabiliriz detayları yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Makyaj Çeşitleri

Elbette ki makyaj tek bir şekilde yapılabilen ve her yüze uyum sağlayabilen bir çalışma değildir. Bunun yanı sıra gireceğimiz ortama, içinde bulunduğumuz mevsime göre makyaj yapmak da önemlidir. Hangi alanlara özel makyaj yapabiliriz ve en çok kullanılan makyaj tercihleri nelerdir, öncelikle bunlardan bahsedelim.

Günlük Makyaj

Günlük rutin içerisinde ev hayatı, okul hayatı, iş yaşamı gibi alanlarda, çoğunluk olarak daha fazla yaptığımız, taze ve canlı bir görünüm elde ederek günlük olarak kullandığımız makyaj türü günlük makyaj olarak adlandırılabilir. Bu makyajın özelliği gündüz ışığına uygun, hafif ve fresh bir görünüm elde etmek için yapılıyor olmasıdır. Cildimizi canlandırmak, kendimizi bakımlı ve hoş hissetmek için cildimize uygun tonlarda yapacağımız hafif bir makyaj günlük makyajımız olabilir.

Tabii bu arada kişinin bu makyajı yaşına ve cilt tipine uygun tonlamalarda belirlemesi gerekir. Ağır bir makyaj olmaması gerektiğinden cilde uygun hafif toprak tonları ya da hafif lila tonlarında makyajlar yapmak günlük bakım için idealdir.

Gece Makyajı

Güneş ışığı olmayan saatlerde kapalı alan ortam ışıklarıyla aydınlatılan ortamlar için doğru makyaj renkleri seçimi önemlidir. Makyajınızı yaptığınız ışıkta oldukça güzel bir görünümde iken, gireceğiniz ortamda makyajınız hiç belli olmayabilir yada abartılı durabilir. 

Gece makyajı yaparken öncelikle gideceğiniz ortamı değerlendirmelisiniz. Bir restoranda akşam yemeği için yapacağınız makyaj ile dans etmeye gideceğiniz bir mekan için yapacağınız makyaj birbirinden farklı olmalıdır.

Gece makyajından en çok yapılan hata karanlık ortam düşünüldüğünde fazla renk tonlaması kullanmak ve yüzün her bölgesini vurgulayacak belirgin öğelere başvurmaktır. Halbuki yüzünüzde öne çıkarmak istediğiniz alanı belirleyip asıl vurguyu o kısma verip diğer alanlarda daha sade tercihler yaparsanız makyajınız yüzünüze daha iyi uyum sağlayacaktır.

Örnek olarak gözlerinizi öne çıkaracak bir makyaj yapmak istiyorsanız teninize uygun koyu tonlarda bir göz makyajı yaparak gözlerinizi belirginleştirebilir ve dudak bölgenizi daha hafif tonlarda renklendirebilirsiniz.

Ek olarak kullandığınız kapatıcı ve aydınlatıcıların da ten renginize uygun tonlarda seçildiğinden emin olmalısınız. Ten renginizle uyumsuz ve oldukça açık tonlarda olan aydınlatıcılar, ortam ışığında makyaj tonlamanıza açık kalacağından uyumsuz olacak ve maske görünümü yaratacaktır. Aydınlatıcı kullanımını da ışığı yansıtacak şekilde yüzünüzdeki çıkık noktalarda hafif bir şekilde kullanmalısınız. Belli belirsiz bir aydınlık cildinizi daha fresh gösterecektir.

Porselen Makyaj

Porselen makyaj için buna uygun malzemeler kullanılmalıdır. Genellikle kamera karşısında yayın yapan kişiler porselen makyajı tercih etmekte ve kusursuz bir ten görünümü sağlamak için ışıkla desteklemektedir. Dergi yada katalog çekimleri için de porselen makyaj tercih edilir. Özellikle yoğun ışık altında çekim yapıldığından cilt her kusuru göstermeye müsait olacağından özellikle ten makyajı için özel ürünler kullanılması gerekir.

Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj her gün yapılan bir makyaj türü olmamakla birlikte son yıllarda oldukça sık tercih edilen bir kozmetik alandır. Göz bölgesinde, dudak bölgesinde yapılabilecek yüzünüze uygun kalıcı makyaj ile günlük makyaj rutini için ayırdığınız vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Göz bölgesinde kalıcı eyeliner, dipliner, babyliner uygulamaları ile gözlerinizin ifadesini ve fresh görünümünü her gün koruyabilirsiniz.

Dudak bölgenizde ise cilt renginize uygun hafif bir renklendirme ile dudaklarınızın her zaman renkli ve bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Profesyonel Makyaj Kursu detaylarını inceleyebilir, hemen kayıt olabilirsiniz.

Show Makyajı

Profesyonel makyaj uzmanlarının belki de en çok zevk aldığı konulardan biri olan show makyajı genellikle modeller, tiyatrocular ve gösteri ekipleri tarafından kullanılmaktadır. Yapılan etkinliğin niteliğine göre yüze yapılan sadece bir makyajdan çok sanat eseri niteliğindedir diyebiliriz. Tabii bu sanat eserini günlük yaşamda kullanmanız pek uygun olmayacaktır :)

Kalıcı Oje Nedir? blog yazımız da ilginizi çekebilir.

Makyaj Yaparken Hangi Sıralama Takip Edilir?

Makyaj ürünlerini kullanırken elbette tercihleriniz ve önceliklerinize göre değişkenlik göstermekle birlikte takip etmeniz gereken bir sıralama bulunur. bu hem yüzünüzün sağlıklı görünümü; hem de bir bütün olarak makyajı tanımlamak açısından önemlidir. Bu sıralama ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte göz atalım.

Nemlendirici

Makyaj öncesi uygun şekilde nemlendirilmiş bir cilt, üzerindeki makyajın güzel görünmesine yardımcı olacağı gibi sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanızı da sağlayacaktır. Cilt temizlendikten sonra cilt tipinize uygun şekilde cildinizi nemlendirin. Böylece makyajdan sonra ortaya çıkabilecek pullanmaların da önüne geçmiş olursunuz.

Yaz Mevsiminde Doğal Görünmek için Hafif Makyaj Önerileri blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Makyaj Bazı

Ten makyajı öncesinde kullanacağınız makyaj bazı, üzerine uygulanacak malzemelerin daha homojen bir şekilde dağılması ve yumuşak bir görüntü oluşturmasına yardımcı olacaktır. Yeterli miktarda makyaj bazını cildinize uygun şekilde dağıtın ve kısa bir süre kurumasını bekleyin.

Göz Bazı

Özellikle göz makyajında ve elbette cilt tipinize de bağlı olarak göz kapaklarının üzerine yapılan makyajda çizgilere dolmalar görülebilir. Makyaj yapıldıktan birkaç saat sonra oluşan bu görüntü maalesef fresh görünümü bozar. Böyle bir görünümle karşılaşmamak için öncelikle göz kapaklarınıza baz uygulayabilirsiniz. Sonrasında üzerine yapacağınız makyaj sabitleneceğinden katlama noktalarında biriken görüntü ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Fondöten

Fondöten seçimi mutlaka cilt tonlamanıza uygun şekilde yapılmalıdır. Fondöten alışverişi yaparken tonun boyun renginizle uyumunu da kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde bütünleşmiş bir makyaj yerine vücudunuzdaki diğer tonlamadan farklı sadece yüzünüze özel bir maske takmış görünümüne sahip olursunuz. Fondöten uygulamak için uygun bir fondöten fırçası kullanmanızda fayda vardır. Parmaklarınızla dağıttığınız zaman homojen bir dağılım olmayacağından ton farklılıklarına sebep olabilirsiniz. Uygun bir fırça yardımı ile eşit düzeyde yüzünüze dağıtarak fondöteni uygulayabilirsiniz.

Kapatıcı

Özellikle göz altlarındaki yorgunluk, ufak ton farklılıkları ve kırışık görünümü kapatmak için fondöteninizden bir ton açık bir renkte göz altı kapatıcısı kullanabilirsiniz. Daha öncesinde kullandığınız göz bazı sayesinde çizgilere dolmayacak ve göz altınızdaki kusuruları kapatarak hafif ve doğal bir ışıklandırma verecektir.

Pudra

Özellikle cildinizin köşeli noktalarında mat bir bitiş istiyorsanız, aynı zamanda makyajın birbiriyle homojen bir görünümde kalmasını istiyorsanız hafif transparan bir pudra ile ten makyajınızın üzerinden geçebilirsiniz.

Göz Makyajı

Makyajın en can alıcı noktasına geldik. Gözlerinizin mevcut yapısını koruyarak belirginleştirici bir göz makyajı yapmanız mümkün olduğu gibi doğru makyaj ile göz yapınızı olduğundan daha çekik yada daha büyük de gösterebilmeniz mümkün. Göz makyajındaki en hassas nokta, doğru renkleri bir arada kullanmak ve kararında kullanmaktır. Tek tonda ve gereğinden fazla uygulanan göz farı çirkin bir görünüme sebep olabilir.

Göz makyajınızı da yine uygun fırçalar yardımı ile uygulamanızı öneririz. Özellikle kullandığınız far paletindeki renkleri bu fırçalar yardımıyla kolaylıkla karıştırabilir ve birbiriyle etkileşime geçmiş bir görüntü yakalamak için dağıtma aparatlarını iyi kullanmalısınız.

Kalıcı Makyaj Alanında Meslek Sahibi Olmanın Avantajları yazımız da ilginizi çekecektir.

Aydınlatıcı

Yüzünüzde öne çıkan noktalarda kullanacağınız hafif bir aydınlatıcı yüzünüze ışıltı verecektir. Özellikle elmacık kemikleri, kaşların bitiş noktaları, çene ve burun kıvrımlarına uygulanacak aydınlatıcı ile fresh bir görünüm elde edersiniz.

Kontur

Kontur uygulaması doğru şekilde yapıldığında makyajınızın bütünlüğünü sağlayacaktır. Yüzünüzde kusurlu olduğunu düşündüğünüz yada daha net bir görünüm istediğiniz alanlar varsa bu alanlarda kontur uygulayabilirsiniz. Örnek olarak kemerli bir buruna sahipseniz yada düşük bir buruna sahipseniz bu bölgeleri kontur ile daha nizami bir görünüme sokabilirsiniz. Ayrıca çene kısmında yapacağınız ufak kontur uygulaması ile yüzünüz, çene boyun kıvrımınız daha keskin bir görünüme kavuşabilir.

Benzer şekilde yuvarlak ve toplu bir yüze sahipseniz elmacık kemiklerinizin altında yapacağınız kontur uygulaması ile yüzünüzü daha ince göstermeniz mümkün.

Elbette ki bu uygulamaları yaparken abartıya kaçmadan ve yine bütünlüğü bozmayacak doğal bir görünüm elde etmeye çalışmalısınız.

Dudak Makyajı

Yaptığınız makyajın bütününe ve dudaklarınızın yapısına bağlı olacak şekilde makyajınızın son dokunuşunu rujunuzla yapabilirsiniz. Mat bir görünüm için uygun renkte bir dudak kalemi ile çerçeve yapabilir ve uygun tonlarda bir ruj yada parlatıcı ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kaş Sabitleme

Sabitlemeden önce son dokunuş olarak kaşlarınızdaki dağınıklığı gidermelisiniz. Eğer seyrek kaşlarınız varsa uygun renkte kaş maskarası ile tamamlayabilirsiniz. Kaşlarınızın yönü ve göz şeklinize göre kaşlarınızı sabitlediğinizde bakışlarınız da daha net olacaktır.

Makyaj Sabitleme

Makyajınızı tamamladıktan sonra uzun süreli kalıcı olmasını sağlamak için sprey makyaj sabitleyici kullanabilirsiniz. Kurumasını bekledikten sonra hazırsınız. Sabitleyici sprey sayesinde makyajınız uzun süre kalıcı olacaktır.

Cilt Tipine Göre Makyaj Önerileri blog yazımız da ilginizi çekecektir.

Yüzünüze Uygun Makyaj Stilini Bulmak

Makyaj sıralamanızı bu şekilde takip edebilir ve hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Makyajda önemli olan kendi cilt tipinizi ve yüz tipinizi iyi tanımak, makyajınızı buna uygun şekilde yapılandırmaktır. Her makyaj her yüz şeklinde uygun olmaz. Yuvarlak bir yüz yapınız olması ile ince uzun bir yüz yapınız olması yapacağınız makyajın tekniğini değiştirecektir. Aynı şekilde düşük göz kapaklarına sahipseniz göz kapağınızda yapacağınız renk geçişi uygulamaları kendini göstermeyecektir. Yüz yapınıza ve güçlü noktalarınıza uygun olarak yapacağınız makyaj oldukça profesyonel görünecek ve şık bir tarz sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Blog